IOTUNN - Kinship
Strhující rozsáhlé kompozice, které buď zcela pohltí, nebo unudí. Já se hlásím k první možnosti. Je to jako snové divadlo severského death metalu. Za mě je to zatím rozhodně jedna z nejzajímavějších desek letošního roku.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
ASGAARD ma zaujali predovšetkým albumom „XIII Voltum Lunae“. Tento obsahoval pomerne netradične pojatú hudbu s odleskom blacku. Najzaujímavejším artiklom bol veľmi výrazný chameleónsky vokál, no nielen on. Novinka sa ku mne dostala dosť náhodným spôsobom a zdá sa mi, že vyšla dosť nepovšimnutá. Je čas to trochu napraviť.
Samotný názov albumu pôsobí zvláštnym dojmom a mohol by byť predzvesťou zaujímavého hudobného zážitku. Poviem to priamo, že tentokrát zostáva u mňa len pri tej predzvesti. Intro „Orienthrall“ ešte nič nekazí, ale nasledujúce chvíľky mi už pripravujú sklamanie. Sklamanie hlavne v tom, že ASGAARD predvádzajú v podstate to isté, čo na predchadzajúcej nahrávke, no podávajú to v trocha horšom balení. Teda dočkávame sa úplne tých istých postupov, ktoré boli už použité predtým. A aj keď vtedy pôsobili svojím spôsobom pestro a neotrele, teraz ich cítiť skôr zatuchlinou. Nedá sa povedať, že by to bolo jednoznačne zlé. Skladby sú kompozične veľmi pestré, gitary plávajú vo vyhrávkach, klávesové maľby zas vytvarajú značnú časť zvuku. Všetko je položené do strednotempej rytmiky s chvíľkovými vpádmi do rýchlejších partov, nejedná sa o žiadny masaker. Produkcia kapely sa snaží vsadiť hlavne vďaka klávesám a celkovému poňatiu svojej tvorby skôr na atmosférickejšiu a pompéznejšiu nôtu. Pri pozornom posluchu sa to celkom darí, ale častokrát sa v skladbách nie je čoho chytiť a v spleti rôznych vyhrávok chýbajú silnejšie a výraznejšie melodické linky a nápady. Tie sa občas mihnú, ale treba byť veľmi pozorným. Vokál bol v minulosti kapitola sama o sebe. Tentokrát žiaľ nie. Nejedná sa síce o klasický blackový škrekot, ale väčšinou je kapela orientovaná len na jeho odtieň. V minulosti tam, kde chýbali silné kompozičné prvky, všetko zachraňoval zaujímavý melodický vokál, tu temer absentuje.
Ak to mám zhrnúť, kto nikdy nepočul nič od Poliakov ASGAARD, tak pre toho môže ísť o mierne zaujímavú hudobnú skúsenosť. Pre tých, čo poznajú minulý album bude tento len jeho pokračovanie bez charizmatického vokálneho prejavu. Dobré momenty sa nájdu, no treba hľadať, inak sa môžte utopiť v čiernej hudobnej vate.
Ako album prvého kontaktu s kapelou to môže byť dobré, aj keď miestami nevýrazné a poslucháčsky ťažko uchopiteľné. Pre tvorby znalých skôr sklamanie v podobe už zažitých a prevarených kompozičných i inštrumentálnych postupov so zopár dobrými momentami. Jednoznačným mínusom oproti minulosti je taktiež slabší vokál.
5,5 / 10
Przemyslaw Olbryt
- vokál
Bartlomiej Kostrzewa
- gitary
Wojciech Kostrzewa
- klávesy
Jacek Monkiewicz
- basgitara
Roman Golebiowski
- bicie
1. Orienthral
2. Lunatic Asylum
3. Eyes Ov Thy Soul
4. Mystery Ov Tzar´s Visionaire (Act I)
5. Mystery Ov Tzar´s Visionaire (Act II)
6. Infernal Mask Ceremony
7. The Grievance Enigma
8. I Am The Ecstasy
Eyemdx (2004)
XIII Voltum Lunae (2002)
Ex oriente Lux (2001)
Ad Sidera, Ad Infinitum (1999)
When The Twilight Set In Again (1997)
Excellent Darkness Art (1995)
Vydáno: 2004
Vydavatel: Metalmind Productions
Stopáž: 46:42
Produkce: ASGAARD
Souhlasím s recenzí, XIII Voltum Lunae byla naprosto úžasná záležitost, a to z velké části i díky zcela originálnímu pěveckému výkonu, který je naopak na novince zklamáním. Celkově také nějak nepochytávám žádné melodie a závratné riffy.
Strhující rozsáhlé kompozice, které buď zcela pohltí, nebo unudí. Já se hlásím k první možnosti. Je to jako snové divadlo severského death metalu. Za mě je to zatím rozhodně jedna z nejzajímavějších desek letošního roku.
Singl „Winter Storm Vigilantes“ je povedená záležitost, která byla slibnou návnadou na nové album. Velká očekávání byla nakonec zbytečná. S trochou dobré vůle se na albu najdou dvě další slušné skladby, jinak je to stále ten samý a nenápaditý kolovrátek.
Místy tak trochu těžkopádný death metal, který ale sází jak na zajímavé technicky neotřelé provedení, tak na dusivě temnou atmosféru. Pekelný vokál navíc dodává na dramatičnosti. U mě to celkem funguje.
Instrumentální postrocková klasika, která příliš nerozvlní stojaté stylové vody, ale má tu správnou jemnou atmosféru a i díky drobným přesahům například do progrockové či jakoby cinematic sféry nenudí. A to u současného post rocku není málo.
Zajímavý vánek z neočekávaného směru se objevil u power/progmetalových DGM, Italové nabrali směr do progrockového pravěku a v kombinaci s jejich powermetalovou energií je z toho neuvěřitelně svěží výsledek. A vůbec to nezní jako hloupé retro. Bravo.
Pětačtyřicet minut čirého utrpení. Denverská black/death metalová zrůda si zachovala až nesportovní tlak a k tomu nám ještě pořádně zčernala. Pokud se rozhodnete spočítat pasáže, kdy vám BLACK CURSE dají prostor se nadechnout, dojdete k číslu nula. Bravo.
Ze zatuchlé jeskyně vylezla trojice neotesaných Švédů a jala se kázat okrajový, primitivními instinkty řízený OSDM. Individua oděná v zástěrách z kůže ulovených zvířat třímají v pazourách prvotní nástroje a promlouvají k nám nechutným vepřovým jazykem.